2022

19 stycznia, w dniu jubileuszu setnych urodzin Heleny Dyngler, przedstawiciele Zarządu uczestniczyli w wyjątkowym spotkaniu w mieszkaniu Jubilatki, która należy do Towarzystwa od ponad 40 lat. Uroczystość przebiegła w miłej atmosferze, z udziałem córek, Ewy i Violetty, wnuczki Pauliny, władz miasta i najbliższych przyjaciół. Jubilatka z pełną podziwu witalnością i optymizmem odśpiewała wraz z gośćmi 200 lat (jakby inaczej!) i zdmuchnęła świeczki na pysznym, jak się zaraz okazało, urodzinowym torcie, a później wspominała z humorem różne zdarzenia ze swego życia. Ad multos annos, Pani Heleno!


7 kwietnia w wieku 83 lat zmarła Ingeborga Gac, wieloletnia aktywna członkini TPZB. Została pochowana w Warszawie na Cmentarzu Powązkowskim. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli przedstawiciele TPZB.

11 kwietnia w wieku 48 lat zmarł Piotr Śmigielski, członek TPZB. Pochowany został na cmentarzu parafialnym w Błoniu. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli przedstawiciele Zarządu TPZB.

26 kwietnia odbyło się Walne Zebranie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Błońskiej. Najpierw minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych członków. Po wyborze przewodniczącej obrad, protokolanta oraz Komisji Uchwał i Wniosków/Komisji Skrutacyjnej prezes Tomasz Wiśniewski przedstawił sprawozdanie Zarządu za ubiegły rok oraz plany na przyszły. Na wniosek Komisji Rewizyjnej Walne Zebranie jednogłośnie udzieliło Zarządowi absolutorium. Zarządowi, w imieniu burmistrza Błonia, pogratulował jego zastępca Marek Książek. Po zakończeniu obrad nastąpiło otwarcie wystawy fotografii Włodzimierza Puchalskiego w sali tanecznej Centrum Kultury w Błoniu.
 

28 kwietnia miało miejsce sprzątanie rzeki Rokitnicy. Łącznie zebraliśmy 21 worków śmieci. Przy współpracy z błońskimi zuchami i harcerzami z ZHP w Błoniu, wędkarzami z Wędkarskiego Klubu Sportowego nr 9 Błonie, radnymi: Moniką Zalewską i Januszem Guzikiem, firmą PROSZLIF oraz członkami Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Błońskiej, po raz drugi posprzątaliśmy wzdłuż rzeki Rokitnicy - zdążyliśmy przed majówką.

Dziękuję wszystkim za udział.

Podziękowania dla błońskiego ZUK za pomoc w utylizacji posegregowanych śmieci.

Serdecznie zapraszam na kolejne akcje sprzątania Ziemi Błońskiej.

 

Tomasz Wiśniewski

Prezes Zarządu TPZB

 

P.S. Następna akcja sprzątania już po wakacjach.

 


3 maja - 321. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W uroczystyościach, które odbyły się na błonskim rynku wzięli udział przedstawiciele Zarzadu TPZB. Delegacja złożyła kwiaty pod pomnikiem.

 


5 czerwca 44-osobowa grupa członków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Błońskiej i zaprzyjaźnionych osób wzięła udział w wycieczce do Żyrardowa. Wycieczkę zorganizowała Elżbieta Tryniszewska - członek Zarządu TPZB. Po zabytkach Żyrardowa oprowadzała Prezes Towarzystwa Przyjaciół Miasta Żyrardów, była dyrektor Muzeum Mazowsza Zachodniego pani Barbara Rzeczycka. W ramach wycieczki zwiedzono kościół farny pw. Matki Bożej Pocieszenia, Muzeum Lniarstwa, dawną Fabrykę Lnu, Muzeum Mazowsza Zachodniego oraz okolice byłych domów robotniczych i willi dyrektorskich Fabryki Lnu. Zwiedzający mieli możliwość zapoznać się także z biografią francuskiego inżyniera, wynalazcy maszyny tkackiej, pierwszego dyrektora technicznego żyrardowskiej Fabryki Wyrobów Lnianych - Filipa de Girarda, który zrewolucjonizował przemysł lniarski niemal w całej Europie, a z Żyrardowa uczynił polską stolicę lnu. W dowód uznania dla jego zasług osadę fabryczną nazwano Żyrardów.

Pani prezes Barbara Rzeczycka okazała się wspaniałym przewodnikiem po swoim mieście, a zwiedzający pozyskali bogatą informację o zabytkach i historii Żyrardowa.

 


26 czerwca przedstawiciele Zarządu TPZB w osobach: prezes Zarządu Tomasz Wiśniewski oraz członkowie Zarządu - Ireneusz Biernacki i Elżbieta Tryniszewska uczestniczyli w jubileuszu 25-lecia Stowarzyszenia Towarzystwo Kampinoskie.

 


13 - 14 lipca odbyła się wycieczka zorganizowana przez Towarzystwo Przyjacił Ziemi Błońskiej za pośrednictwem Biura Podróży ARKA TRAVEL z Łowicza  na trasie Bydgoszcz - Lawendowe Pola - Inowrocław.

1 DZIEŃ: Przejazd do Bydgoszczy „Wenecji Północy” — spacer z przewodnikiem po urokliwym mieście położonym nad rzeką Brda. Każdy znalazł tutaj coś dla siebie: urokliwe kamienice Starego Rynku, linoskoczek - rzeźba „Przechodzącego przez rzekę” upamiętniająca wejście Polski do Unii Europejskiej, Ratusz, Katedra św. Marcina i Mikołaja, Wyspa Młyńska oraz Mostek Zakochanych. Było to idealne miejsce na chwilę relaksu; zwiedzanie Muzeum Mydła i Historii Brudu - podczas zwiedzania można było poznać historię higieny, brudu i produkcji mydła oraz dowiedzieć się kim był Plugawy Tomasz Łaziebnik, czym wsławił się Zabłocki, jak wyglądała higiena naszych babć oraz gdzie jest najwięcej bakterii. Ponadto Mistrz Mydlarski pokazał na czym polega wytwarzanie mydeł, a potem można było wyrobić własnoręcznie mydło z wybranym zapachem, kolorem i formą oraz zabrać ze sobą jako pamiątka z wycieczki.
2 DZIEŃ: Przejazd do Lowendy Kujawskiej, jednej z większych w Polsce plantacji lawendy, która położona jest w malutkiej wsi na Kujawach. Zwiedzanie objęło oprowadzanie po plantacji, wizytę w suszarni oraz zajęcia ogrodnicze - przygotowywanie woreczka zapachowego, mini warsztaty ogrodnicze, podczas których można było zerwać dla siebie pamiątkowy bukiecik, a na koniec skosztować lawendowego napoju. Następnie był przejazd do Inowrocławia - spacer po Parku Solankowym i wejście na teren tężni. Inowrocławskie tężnie mają kształt dwóch połączonych ze sobą wieloboków, po ścianach wypełnionych gałęziami tarniny spływa solanka; spacer dębową aleją gwiazd pośród drzew posadzonych m. in. przez aktorów Irenę Kwiatkowską, Barbarę Kraffiównę oraz muzyków Grzegorza Turnaua, Irenę Santor oraz Zbigniewa Wodeckiego; Ogrody Papieskie, które powstały w 30 - tą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Papieża, nawiązują układem do ogrodów watykańskich. Można tutaj przysiąść na ławkach w stylu wiedeńskim, podziwiać rzadką roślinność i zobaczyć fontannę w kształcie kamienia tryskającego wodą. Wspaniała wycieczka, dużo informacji o zwiedzanych miejscowościach, dobry relaks.
 

1 sierpnia. W uroczystości obchodów 78. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego na błońskim rynku uczestniczyli członkowie Zarządu TPZB Jerzy Bezpałko i Ireneusz Biernacki. Złożono wiązankę kwiatów.

 


13 sierpnia. Na zaproszenie dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Bramkach pana Seweryna Chruścińskiego na terenie ośrodka odbyło się spotkanie z Zarządem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Błońskiej. Zaproszeni mieli okazję zapoznać się z wspaniale zagospodarowanym terenem ośrodka, imponującą zielenią, stawami rybnymi, zwierzyną, tężnią solankową oraz pracami wykonanymi przez pensjonariuszy Domu Opieki Społecznej. Należy wspomnieć, że dyrektor Seweryn Chruściński jest Honorowym Członkiem TPZB oraz Honorowym Obywatelem miasta Błonie.


1 września. 104. Rocznica wybuchu II Wojny Światowej. Uroczystości na błońskim cmentarzu parafialnym z udziałem władz miasta Błonie, kompanii honorowej Wojska Polskiego, przedstawicieli kościoła, partii politycznych, organizacji społecznych, społeczeństwa Błonia. Przedstawiciele Zarządu TPZB złożyli wiązankę kwiatów.


25 września - wyjazd do Mińska Mazowieckiego, który zorganizowała Elżbieta Tryniszewska. Uczestnicy wycieczki odwiedzili Muzeum Ziemi Mińskiej, w którym zapoznano się z historią rozwoju osady targowej, rozwojem handlu na tym terenie, historią budowy Warszawsko - Terespolskiej Linii Kolejowej. Pod Mińskiem Mazowieckim miała miejsce bitwa grupy operacyjnej polskiej kawalerii z niemieckimi oddziałami nacierającymi na Warszawę.

 


8-9 października - wycieczka do Kalisza, Russowa, Gołuchowa, Uniejowa. W Russowie zwiedzono dworek Marii Dąbrowskiej. Pisarka tam spędziła dzieciństwo i młodość, do końca życia związana była z ziemią kaliską i dała temu wyraz w utworach literackich, wspomnieniach. Kalisz to wielokulturowe miasto. Zwiedzono Aleję Wolności, plac św. Józefa, Pałac Gubernatora, kompleks pojezuicki, kaplicę księży z Dachau, katedrę, most Trybunalski, most kamienny, rynek i jego kamienice.

Gołuchów to dawna rezydencja rodu Leszczyńskich. Zwiedzający pospacerowali po parku, który jest jednym z najstarszych i największych ogrodów założonym w stylu angielskim. Gołuchowski park jest znakomitym przykładem ogrodów naturalistycznych. Wiele drzew (ponad 260) pamięta czasy założycieli parku, mają wymiary pomnikowe. Wizytowano pokazową zagrodę dla żubrów.

W Uniejówie - odpoczynek i relaks w basenach termalnych.

 


11 listopada - 104. Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystych obchodach tego wydarzenia na błońskim rynku TPZB reprezentowali członkowie Zarządu - Ireneusz Biernacki, Andrzej Pawlak i Elżbieta Tryniszewska. Delegacja złozyła pod pomnikiem kwiaty.

 


13 listopada Komisja Konkursowa składająca się z członków Zarządu TPZB, po rozpatrzeniu zgłoszonych na Konkurs "Ziemia Błońska w Zieleni i Kwiatach 2022", wyłoniła następujących laureatów:

W kategorii I - ogródki przy bloku:

I miejsce - Barbara Walczak

II miejsce - Monika Rełek

W kategorii II - ogrody przydomowe:

I miejsce - Elżbieta Gładkowska-Kruijsse

II miejsce - Monika Stawiarz

III miejsce - Wanda Grudnik

IV miejsce - Daniela Owczarek-Kołaczyńska

V miejsce - Maria Karlicka

Dyplom z podziękowaniem za zgłoszenie do Konkursu:

Grażyna Bożyk.